Eggdrop Nedir? Nasıl Kurulur? | Chat Sohbet, Kaliteli Chat Sitesi Seviyeli Sohbet Odaları, mIRC Sohbet Eggdrop Nedir? Nasıl Kurulur? « Chat Sohbet, Kaliteli Chat Sitesi Seviyeli Sohbet Odaları, mIRC Sohbet
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir
bayan uyeler

Eggdrop Nedir? Nasıl Kurulur?

Anasayfa > Help > Eggdrop Nedir? Nasıl Kurulur?
kiz sohbet

Eggdrop Nedir? Nasıl Kurulur?

Eggdrop IRC Botu Nedemektir?

Eggdrop nedir? Sorusuyla başlarsak; Eggdrop’lar geliştirilebilen, TCL denilen c ve perl den türetilmiş programcıklar kullanarak özelleştirilebilen, irc ortamında bir çok işlevi olan robotlardır. En bilinen işlevleri kanal koruma, oyun botu, radyo botudur. Bunun yanında TCL lerle birçok özellik kazandırılabilinir. Saldırı amaçlı kullanım bile söz konusu olabilmektedir. Eggdrop irc sunucularında güvenlik ya da çeşitli aktiviteleri sağlamak amacı ile kullanılan 7/24 çevrimiçi bir üye imiş gibi görünen linux işletim sistemi tabanlı yazılıma verilen isimdir. Eggdrop icat eden kişi ise Robey Pointer olarak bilinmektedir.

Eggdrop hala aktif geliştirilen en eski Internet Relay Chat (IRC) botudur. Başlangıçta Robey Pointer tarafından aralık 1993’te #gayteen isimli bir kanalda kullanılmak üzere tasarlanmıştır, kullanıcıların takip ettiği gibi neredeyse bir kült etkisi yaratmıştır. Çeşitli donanım ve yazılım platformlarında hem acemi hem de gelişmiş IRC kullanıcıları tarafından (TCL komut dosyası kullanılarak) kolayca kullanılabilen ve genişleyen bir özellik zengin programdır.

Eggdrop, herkesin GNU genel kamu lisansı (GPL) şartları altında kopyalanması, dağıtılması veya değiştirilmesi için serbestçe kullanılabilir.

Eggdrop’un bazı özellikleri:

Temel IRC kanal yönetim fonksiyonları (yetkili operatörler, yasak listeleri, taşkın kontrolü)
Linux üzerinde çalışır, * BSD, SunOs, Mac OS X, vb …
IPv6 desteği
IRC ve botnet trafiğinin SSL koruması
Resmi bir Docker Eggdrop Resmi
Temel işlevler özelleştirilmiş TCL komut dosyaları ve C modülleriyle genişletilebilir.
Botnet oluşturma ve botlar arasında partylines ve userfiles paylaşma becerisi.
Güçlü bir doküman , forum, ve çevrimiçi destek topluluğu vardır.
egg-drop
Büyük beş IRC ağı için destek vermektedir.

Undernet, DALnet, EFnet, IRCnet, ve QuakeNet

Eggdrop Kurulumu:

Eggdrop un en son çıkan versionu “1.8.3” dür. 04 Şubat 2018 de Eggdrop v1.8.3 kararlı sürüm hizmete sunulmuştur. SSL patch ve ipv6 gibi özellikler katılmış. Bir eggdropu kurup sunucunuza sokabilmeniz için bir shell account a ihtiyacınız var. Bunu çeşitli firmalardan edinebilirsiniz. Kısaca size kurulumunu anlatmaya çalışayım. Shell hesabınıza login olduktan sonra yapmanız gereken ilk şey eggdrop1.8.3.tar.gz dosyamızı çekmek olacaktır.

Sizde en son sürüm olan Eggdrop u burdan indire bilirsiniz. Daha sonra yapmamız gereken tar.gz uzantılı sıkıştırılmış dosyamızı açmak, bunun için “tar zxvf eggdrop.1.8.3” yazmamız yeterli. Bunu yazdıktan sonra shell hesabımızda eggdrop1.8.3 diye bir dosya oluşacaktır. Şimdi yapmamız gereken bu dosyanın içine girmek. Bunun icin şunu yazıyoruz “cd eggdrop1.8.3” ve enter e basıyoruz. Şimdi eggdropumuzu kurmaya başlayabiliriz. İlk yazmamız gereken komut “./configure” ve entere basıyoruz, işlem bittikten sonra yazmamız gereken komut ise “make config” tir. Bu komuttan sonra “make” komutunu uyguluyoruz. Son olarak ta şu komutu girelim “make install DEST=/home/hesapadı/botdizini” burda hesap adı bölümüne shell hesabımızın kullanıcı adını botdinizi yerine de eggdrop umuzun hangi dosya ismiyle kurulmasını istersek onu yazıyoruz. İşlem bittikten sonra eggdropunuz kullanılmaya hazır. İçindeki conf dosyasını ve kullanmak istediğiniz TCL leri ayarladıktan sonra istediginiz irc sunucusuna sokabilirsiniz.

Ekleyen : - Tarih: 29 Kasım 2018 - 12:25 - Okunma Sayısı : 646 views
Google
kiz sohbet

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

Ahmet

29 Kasım 2018 - 12:30

Gerçekten sohbet siteleri için mükemmel bir anlatım olmuş teşekkürler admin

Samuray

29 Kasım 2018 - 12:38

Eggdrop yada tcl nedir bilmrmiz gereklidir diye düşündüm ahmet. IRC sunucusunda yıllardır devam ediyoruz bilgilerimizi ve bilgilerimizi paylaşmak güzel olur diyede düşünüyorum. Aradığımız zaman kaynaklardan faylanmak ve pylaşmakta güzeldir.

Mustafaa

30 Kasım 2018 - 09:07

Eğer ki bir irc sunucu sahibi iseniz sahip olunması gerek en iyi arkadaşınız

iŞiNe_Bak

30 Kasım 2018 - 10:18

Yaklasik 16 yildir sanaldayim sanalin faydasindan cok zararini gordum en kolay adam insan harcanan yerlerdir sanalda durust olmayacan durustluk kaybettiro Eggdrop u da mekan sahipleri oplar soplar adminler arastirsin öğrensin neye yaradigini 🙂 saygilar…


yetiskin sohbetmirc indir

SİTE KATEGORİLERİ

Site içi Kategorilerimiz

SAMURAY TOP 10 LİSTESİ

En çok okunan içerikler

POPÜLER İÇERİKLER

En çok yorumlanan, en popüler olanlar.

SAMURAY.ORG SİTE ETİKETLERİ

Site içi Kullanılan Etiketlerimiz

SAMURAY SOHBET CHAT ODALARI

Samuray.ORG Chat Sitesi Sohbet Odaları, Uzak Dogu Spor Tutkunları Sohbet Eğlence Platformu, Samurai FM Dinle, Samurai Oyun Oyna, Samuray Arkadaşların Bu Ağda. Samuray, Samuray Nedir, Samuray Sohbetleri, Sohbet, Chat, Sohbet Odası, Sohbet Odaları, Sohbet Sitesi, Muhabbet, Chat Sitesi, Chat Sohbet, IRC Sohbet, mIRC Sohbet,
Samurai Sohbet, Chat Kanalı, Mobil Sohbet, Gezgin Sohbet, Samuray mIRC İndir, Samurai mIRC Yükle

Samuray.Org Son Olarak itibari ile guncellenmistir.